Začnete prodávat vaše přebytečné rostliny, inzerce je úplně zdarma, stejně jako nakupování. :)

Začnete prodávat vaše přebytečné rostliny, inzerce je úplně zdarma, stejně jako nakupování. :)

Proč nám opadal Fíkus Benjamín?

Pěstování fíkusů je často zatracování kvůli náchylnosti fíkusů na změny prostředí, velkou zálivku a průvan. Všechno je to pravda, ale i tak se jedná o nenáročnou rostlinku. Která je ideální do bytů, nebo kanceláří. Jen je třeba se při pěstování vyhnout několika věcem a budete mít krásnou a zdravou rostlinku.

Fíkus Benjamín je krásnou rostlinou, která ve své domovině – Asii, dorůstá do výšky až 30 metrů! Ten náš má naštěstí zatím jen 30 centimetrů, i tak jsme s ním ale měli na začítku listopadu trable. Začal nám opadávat a došel až do stádia, kdy zůstala celá jen jedna větvička:

Fíkus Benjamín nám v listopadu pěkně opadal

Myslel jsem si, že je to prostě normální sta, že to prostě na zimu dělává. Tak jsem hledal více informací o tom proč se tomu tak děje a případně jak tomu zamezit. Nejdřív si ale projdeme základní poučky pro pěstování tohoto druhu fíkusu.

Největší zlo je průvan

Jedna z nejhorších věcí, které Benjamínovi můžete udělat je, když ho necháte na místě, kde je průvan. A ještě k tomu v kombinaci s studeným vzduchem… V jeho domovině totiž ani v zimě neklesá teplota pod 15 stupňů a je důležité na toto myslet při jeho pěstování. Pokud na něj působí průvan začnou mu žloutnout listy a začne opadávat.

Velká zálivka

V zimě je potřeba zálivku snížit. Je to trošku alchymie, u fíkusu však platí pravidlo, že menší zálivka, lepší zálivka. Fíkus totiž daleko méně vypařuje vodu z listů. A bez vody vydrží i 15 dní, poté začne trochu vadnout a to je už nejvyšší čas ho zalít. S trochou pozorování se vám podaří zalévání fíkusu jistě vychytat.

Určitě nemějte fíkus jen v květináči (tak by se neměla pěstovat skoro žádná rostlina)! Pokud to přeženete se zálivkou, nemá voda kam vytéct a může se stát, že by začali uhnívat kořínky, což je defacto konec.

Nejlepší je mít pod květináčem misku, kterou v případě prolití vylejete.

Najděte mu stále místo

Fíkusy obecně nemají rádi změnu pozice. Ideální je ho mít stále a pořád na jednom místě. Jak si zvykne na jedno místo, už se ho snažte nepřemísťovat jinam.

Dá se tedy vyhnout opadávání?

Jednoznačně dá. Musíme však nejdříve pochopit, proč fíkus v prosinci opadá, když se pak znovu obsype na jaře lístky. Inu protože nemá dostatek živin. V čerstvě zemině vydrží živiny zhruba 6 týdnů, což je relativně málo. Kde jinde tedy fíkus bere živiny? Jednoduše „odstřihne“ staré listy a všechno si schová na jarní růst. Proto je tedy nutné ani na zimu nepřestávat s hnojením – již nemusí být tak časté jako v létě. To dodá rostlině potřebné živiny a rostlina si je tedy nemusí hledat ve vlastních zásobách. Pokud dodáme rostlině zpátky živiny, většinou obrazí opět celé a ještě bude mít sílu růst.

S přesazováním však počkejte až na první novoroční měsíce.

Zajímavosti na závěr

Na české Wikipedii jsem našel ještě dvě informace, které mi přišli v celku zajímavé. První je, že Benjamin má jedlý plod, na ovoce se však nepěstuje. Druhou zajímavostí je fakt, že má velmi agresivní kořeny – dokáže prorůst i asfaltem. Tak si dávejte pozor, ať vám neproroste květináčem. 🙂

Zdroje:
region.rozhlas.cz
Wikipedia

David Kratochvíl

David Kratochvíl

K pěstování rostlin mě 2 roky zpátky přivedla spolubydlící, když mi dala první řízek monstery. Od té doby si jezdím pro řízky (rostlin) k babičce a rozšiřuji svou pokojovou faunu.

Podělte se o tento článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Další články